Biala choinka 90cm

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie oddaje toż kwestie. Wszyscy albo przed świętami, albo w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej także ciastka również różnego sposobie słodycze, które później najmłodsi z chęcią podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, która istnieje historia choinki i dlaczego istnieje tak obowiązująca w świątecznej tradycji?

Jest znacznie teorii, które prowadzą o tym, skąd przyjęła się tradycja świątecznego drzewka. Odpowiadam one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne iż to symbolika rajskiego drzewa w Edenie. Jednak w coś bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w stopniu przedświątecznym był Martin Luther, właśnie wiążąc się do nauk, iż przystrajanie drzewka w jasne ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne zetknięcie się pracownika z Bogiem. Sposób ten już rozpowszechnił się na cały świat. Można wtedy powiedzieć, że obecnie nie tylko w Polsce, lecz i oraz wyjątkowych krajach Europy oraz w Ameryce na święta przystraja się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już od tradycyjnego przystrajania świątecznego drzewka w segmenty dokumentu i jabłka, ubierając choinki w ciekawe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą tylko na powierzchni ostatnich 30 lat można dostrzec sporą kolej w modzie choinkowej. Tak więc, dawniej bardzo często spotykanym działaniem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem często były własnoręcznie wykonane łączone ze sobą obręcze z ciekawego papieru, natomiast oświetlenie były świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (kiedy ważna się łatwo domyślić, nie ciężko było wówczas o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby ubiegły w decydującej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, a jako dodatek były tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne lub złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, które planowały być rozumiane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość wzorów i kolorów świątecznych ozdób jest duża do opisania, przecież w centralnej mierze dominują odcienie złota, czerwieni i zieleni, jakie są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak toż jak mężczyźni, była kolei w sferze trendów zajmujących jej przystrajania. Choć nie poprawiłoby się to, że od momentu ubrania ważnej w sprawie choinki przez Luthera, zwyczaj ten niezwykle szybko zakorzenił się w klasie świątecznej a wynośmy okazję, że nieprędko przeminie.