Co zrobic gdy zepsuje sie kasa fiskalna

Nabijanie wszelkich transakcji na kasę fiskalną jest w polskim – i nie tylko polskim – prawnym obowiązkiem. Każda, nawet najmniejsza transakcja, musi zostać nabita na kasę fiskalną, ponieważ musi od niej zostać odprowadzony podatek VAT.

Gdy kupujemy kasę fiskalną do swojego sklepu, zakup ten podlega pod specjalny serwis, który ma obowiązek zajmować się sprawami naszej kasy. Kasy fiskalne w krakowie to miejsce w którym można zakupić każde urządzenie fiskalne, najbardziej dopasowane do danej branży.  To właśnie pracownicy takiego sklepu  i serwisu są uprawnieni do tego, by zmienić kwotę VAT-u zaprogramowaną na kasie, gdy wejdą odpowiednie przepisy, według których wysokość podatku ulegnie zmianie. Tylko uprawniony serwis może także dokonywać wszelkich napraw w obrębie kasy fiskalnej.

Kasa jest tylko zwykłym sprzętem, który może ulec uszkodzeniu, a zatem każdy kto prowadzi działalność handlową lub usługową i posiada kasę, musi znać zasady postępowania z uszkodzoną kasą. Uszkodzona kasa fiskalna musi zostać oczywiście jak najszybciej naprawiona, bez względu na to, jaki jest powód uszkodzenia, oraz jak owo uszkodzenie wpływa na dalsze funkcjonowanie sklepu. Może być na przykład tak, że uszkodzona jest drukarka, przez co na paragonie drukuje się tylko fragment tekstu. Jednak niepełny paragon może być już pretekstem do wystawienia przez urząd skarbowy mandatu dla firmy, która go wystawiła!

Dlatego też, gdy tylko zaobserwujemy uszkodzenie kasy fiskalnej, nie powinniśmy go naprawiać na własną rękę. Uszkodzoną kasę należy czasowo wyłączyć z pracy sklepu, i korzystać z drugiej czynnej kasy, a w przypadku jej braku – zamknąć sklep do czasu naprawienia urządzenia. Z racji tego, że awaria kasy fiskalnej może wstrzymywać pracę całego sklepu, serwisy kas działają bardzo sprawnie, i starają się usuwać usterki na bieżąco, lub w możliwie najkrótszym czasie. Zatem po stwierdzeniu jakichkolwiek nieprawidłowości w działaniu kasy, nie wolno nam próbować jej naprawiać na własną rękę – należy zadzwonić do serwisu i umówić się na przyjazd serwisanta, bądź samodzielnie zawieźć kasę do miejsca serwisowania, oczywiście po uprzednim wyłączeniu jej i zabezpieczeniu. Postępowanie takie powinniśmy przeprowadzić możliwie jak najszybciej, by usterka została prędko naprawiona, i byśmy mogli z powrotem korzystać z funkcji kasy fiskalnej.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl