Czy potrzebujesz kasy fiskalnej jesli prowadzisz sklep internetowy

Niewątpliwie coraz to większa liczba przedsiębiorców stawia na sprzedaż wysyłkową, odbywają się za pośrednictwem internetu. Trudno się temu zresztą specjalnie dziwić: żyjemy w XXI wieku, a zasięg sieci jest imponujący. Dzięki temu, zwiększa się również zasięg możliwości handlowych. Jak jednak w tej sytuacji przedstawia się relacja na linii skarbówka – przedsiębiorca? Co z obowiązkiem dostarczenia paragonu?  Wreszcie: jak wygląda w powyższym kontekście kwestia kasy fiskalnej?  Zastanówmy się nad tymi pytaniami i spróbujmy ustalić najważniejsze fakty odnośnie frapującego zagadnienia “sklep internetowy kasa fiskalna“.

Zmiana przepisów, która to miała miejsce dokładnie w 2015 roku wymogła na wielu polskich przedsiębiorcach wprowadzenie kas fiskalnych w ramach prowadzenia swojej działalności. Trzeba tu od razu zaznaczyć, że w związku z prowadzeniem tak zwanej sprzedaży wysyłkowej, ustawodawca zachował jednak dla tych przedsiębiorców prawo do zwolnienia z posiadania kasy, co wydaje się frapującym rozwiązaniem. Aczkolwiek mimo tego zwolnienia trzeba pamiętać, iż zmieniły się przepisy, które to dotyczą między innymi tzw. dostaw towarów wyłączonych z wszelakich zwolnień.

Przejdźmy teraz do Nowego Rozporządzenia Ministra Finansów, dokładnie z dnia 4 listopada 2014 roku. W kwestii zwolnień ze żmudnego nierzadko obowiązku systematycznego prowadzenia ewidencji przy użyciu kas rejestrujących, nie zmieniło ono limitu obrotów, które powodowałby konieczność posiadania fiskalnej kasy. Ministerstwo Finansów nie zniosło więc zwolnienia z obowiązku użytkowania kas fiskalnych dla wszystkich podatników, którzy to prowadzą akurat sprzedaż przy użyciu internetu (i nierzadko popularnych sprzedażowych platform w samej sieci). Zaiste, aby korzystać ze zwolnienia przy wspomnianej sprzedaży przez internet niezbędne jest spełnienie odpowiednich warunków, a o nich mowa jest w samym rozporządzeniu, do którego warto zajrzeć.

Kiedy natomiast zwolnienie z posiadania kasy fiskalnej przy sprzedaży przez internet kategorycznie nie przysługuje? Przy sprzedaży różnej maści sprzętu fotograficznego, telekomunikacyjnego, telewizyjnego, jak również radiowego. Zwolnienie nie przysługuje też przy sprzedaży perfum. Przy transakcjach związanych bezpośrednio z towarami tego typu przedsiębiorca winien bezzwłocznie wystawić paragon. A jeśli jest konieczność wystawienia paragonu, to pojawia się też potrzeba posiadania kasy fiskalnej. Sklep internetowy a kasa fiskalna – to jak widać temat niełatwy i dosyć zawiły – i to nie tylko dla samych dla przedsiębiorców, których te zmiany też zaskoczyły.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl