Jak walczyc z powietrze zanieczyszczanym pylami

Czystość i bezpieczeństwo stanowiska pracy w przedsiębiorstwach przemysłowych to podstawa, jeśli chcemy mówić o zatrudnianiu jakichkolwiek pracowników. Jeśli pracodawca nie spełni wymaganych standardów odnośnie bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązujących na danym stanowisku, nie będzie mógł zatrudniać ludzi, bądź musi się liczyć z ogromnymi stratami finansowymi w przypadku wykrycia nieprawidłowości – a to będzie miało miejsce prędzej czy później.

Przemysł produkcyjny wiąże się z używaniem różnych maszyn oraz narzędzi ręcznych do obróbki tworzyw sztucznych, żywności, produktów chemicznych, metali i wielu innych surowców. Wiele z nich występuje w postaci suchej i sypkiej, w związku z czym nieuniknione jest na różnych etapach produkcji dostawanie się cząsteczek tego pyłu do powietrza, którym oddychają wszystkie osoby przebywające na terenie zakładu. Jak bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia nie tylko doraźnie, ale również na dłuższą metę może być wdychanie trujących cząsteczek pyłów, przekonaliśmy się na przykładzie słynnego azbestu. Dziś nie trzeba nikomu tłumaczyć, że długotrwałe przebywanie w środowisku zanieczyszczonym pyłkami nie pozostanie obojętne dla naszych płuc i w konsekwencji dla jakości naszego życia.

ceag exSystemy zasilania i sterowania w wykonaniu przeciwwybuchowym | GRUPA WOLFF

Dlatego też warto wiedzieć, czym jest instalacja systemu odpylającego. Jeśli mamy na terenie swojego zakładu produkcyjnego maszyny, które produkują pył nawet w niewielkiej ilości to powinniśmy zdecydowanie zamontować dedusting installations, czyli system odpylający, w postaci kaset czy cyklonów. Wybór takiego systemu jest uzależniony od rodzaju zanieczyszczeń, jakie wytwarzamy, ich ilości oraz powierzchni, na której ma być przeprowadzona instalacja. Stąd też ciężko oszacować koszty takiego przedsięwzięcia. Z pewnością jednak jest to inwestycja na lata, szczególnie, że dzięki temu gwarantujemy sobie brak pozwów od byłych pracowników oskarżających nas o narażenie na wystąpienie choroby zawodowej, co może być fatalne w skutkach dla naszych finansów.