Jak wyglada przebieg depresji

Życie z osobą, która ma depresję niestety nie jest łatwe. Osoba, która ma depresję cierpi na całkowitą niemoc i niechęć do życia. Nie ma energii, nie opiekuje się swoim dzieckiem, wciąż narzeka, z jej wypowiedzi czuć brak pewności siebie i zaniżona samoocena. To wszystko powoduje, że niestety to właśnie bliscy osoby chorej na depresję doradzają jej jak najszybciej udać się po pomoc.


Leczenie depresji odbywa się zwykle poprzez terapię: behawioralną, poznawczą, Gestalt lub psychodynamiczną. Typ terapii zależy od nastawienia poznawczego klienta, ale także od stadium zaawansowania choroby. Wszystko oceni psychiatra Kraków, który przepisuje leki, a także psycholog, który zajmuje się rozmową z pacjentem.
Jednakże leczeniu najczęściej musi być oddana nie tylko osoba depresyjna, ale także cała jej rodzina. Zwykle depresja nastolatka wynika z tego co dzieje się w całej rodzinie. Zanim jednak do tego dojdzie, koniecznie trzeba trafić do specjalisty, który oceni czy to faktycznie jest depresja. Może się zdarzyć, że nie nęka nas ta choroba, a odczuwamy tylko chwilowe przygnębienie.  Wówczas podawanie leków antydepresyjnych jest niewskazane.
Czym różni się depresja od typowej chandry? Chandra to nastrój obniżony, który zmienia się pod wpływem bodźców. Jeśli czujemy się długo smutni i wydarza się nagle coś, co nam poprawia humor, to oznacza, że nie mieliśmy jeszcze depresji. Osobie w depresji niestety nie pomagają żadne typowe umilacze czasu ani śmieszne filmy lub kontakt ze znajomymi. Osoby w depresji są zobojętniałe na bodźce nacechowane emocjonalnie, co oznacza, że trudno osobę depresyjną rozweselić, ale także trudno ją zasmucić. Osoba chora na depresję na początku przestaje robić to, co zawsze ją cieszyło. Następnie zaczyna unikać kontaktu z ludźmi, bo widzi, że nie pasuje na otoczenia, nie jest w stanie nawiązać konwersacji z rówieśnikami. Następnie zaczyna wypadać ze społecznych ról – przestaje już być dobrym ojcem, przestaje mu zależeć na dziecku. Córce przestaje zależeć na rodzicach. Należy to jak najszybciej leczyć.