Kasy fiskalne dla prawnikow i doradcow podatkowych

Rozporządzenie ministra finansów, które weszło w życie od 1 marca 2015 roku nakłada na osoby świadczące usługi prawne na rzecz konsumentów indywidualnych obowiązek używania kas fiskalnych. Te zamiany obejmą obok prawników także doradców podatkowych. Natomiast nie będą dotyczyć notariuszy. Ogólnie kasy fiskalne mają służyć ochronie klientów, którzy zwykle nie otrzymują potwierdzenia skorzystania z usług. Kasy fiskalne mobilne są specjalnie dedykowane dla prawników i doradców podatkowych.

efakturyenova365 eFaktura GreenMail24 | Systemy ERP | POLKAS

Nasunięty przez projektowane przez Ministerstwo Finansów rozporządzenie przymus prowadzenia rejestracji fiskalnej obejmie zawody prawnicze, lekarskie w tym dentystyczne, kosmetyczne, gastronomiczne oraz mechaniczne. Nie będzie się już liczyła wysokość osiąganego rocznie przychodu. Ich sytuacja będzie zrównana z innymi zawodami, które ten obowiązek miały wprowadzony w życie znacznie wcześniej. Do tego czasu prawnicy zwolnieni byli z konieczności używania kas fiskalnych, jeśli ich roczny przychód nie przekraczał dwudziestu tysięcy złotych.

Wprowadzane w życie zmiany to znak, że wszyscy prawnicy świadczący usługi na rzecz osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej będą musieli rejestrować je w kasach fiskalnych, bez względu na sposób płatności.

Ułatwienie zatem ustawodawca wnosi dla zakładających dopiero działalność na rynku prawników. W wypadku rozpoczęcia świadczenia usług prawnych dopiero w roku 2015, prawnicy będą zwolnieni z przymusu korzystania z kas fiskalnych przez dwa miesiące od miesiąca, w którym zaczną wykonywać swoje usługi.

Ministerstwo zapewnia, że podatnikom, którzy zaczynają rejestrowanie przy użyciu kas fiskalnych swoich usług, zrefunduje większą część kosztów ich nabycia. Ma to mieć dobry skutek zarówno na pewność obrotu świadczoną przez prawników, jak i bezpieczeństwo konsumentów. W praktyce oznacza to, że od 1 marca 2015 r. wszyscy klienci kancelarii prawnej mogą domagać się wydania paragonu, który będzie potwierdzał fakt skorzystania z usług prawniczych.

Jeśli chodzi o notariuszy, to nie będą oni musieli rejestrowa w kasie usług, ale jedynie w zakresie czynności objętych wpisem do repetytorium A i P, jeżeli założony 20 tysięczny limit przychodów nie zostanie przekroczony, albo jeśli płatność będzie realizowana w formie bezgotówkowej.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl