Leczenie uzaleznienia od komputera

Komputer stał się praktycznie nieodłączną częścią ludzkiego życia. Nic więc dziwnego, że coraz częściej poruszany jest problem uzależnienia, szczególnie młodych osób, nie tylko od gier komputerowych, ale również ogólnie od życia online.

kasa fiskalna sklep internetowyDobre i sprawdzone kasy fiskalne - sklep internetowy Polkas Kraków

Jeśli rodzina nie zauważy początkowych objawów uzależnienia, może okazać się, iż w pewnym momencie konieczne jest skorzystanie z pomocy specjalisty. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy uzależnienie przybierze skrajną formę – młoda osoba całkowicie przestaje opuszczać pokój i nie chce nikogo wpuścić. Terapia szokowa nie jest w takim przypadku wskazana. Specjalista w takim przypadku próbuje uzyskać zaufanie pacjenta poprzez kontaktowanie się z nim przez internet. Stopniowo namawia uzależnionego do wyjścia ze swojego pokoju. Terapia nie jest łatwa w takich przypadkach, dlatego warto sprawić, by leczenie uzależnienia od komputera wcale nie było konieczne.

Zdrowe korzystanie z internetu – w określonych godzinach i w określonym celu pozwala odzyskać kontrolę nad czasem. Warto monitorować czas spędzany przed komputerem, ponieważ jest to urządzenie, które potrafi całkowicie pochłonąć uwagę użytkownika. Konieczne jest także spędzanie czasu z żywymi ludźmi – poza siecią internetową.

Warto zdać sobie sprawę z tego, że siecioholizm nie różni się bardzo od innych rodzajów psychicznych uzależnień. Stopniowe zmniejszanie czasu przed komputerem i bardziej efektywne jego wykorzystanie pozwala odzyskać kontrolę nad własnym życiem.

Warto także pamiętać o tym, że takie uzależnienie często jest konsekwencją problemów w budowaniu relacji z innymi ludźmi. Świat wirtualny, w którym człowiek jest anonimowy, wydaje się wtedy bardzo kuszący. Bez pomocy specjalisty może być trudno poradzić sobie z emocjami, dlatego nie należy wstydzić się prosić o pomoc.