Pakowanie prozniowe ryb wedzonych

Produkty spożywcze coraz częściej umieszczane są w profesjonalnych warunkach, aby wydłużyć pora ich przechowywania a jednocześnie zminimalizować ryzyko zepsucia przy kontakcie z powietrzem lub z innymi produktami. Obecnie pakowanie próżniowe żywności spotyka się nie lecz w magazynach, ale ponadto w obiektach gastronomicznych albo w prywatnych mieszkaniach. Pakowanie próżniowe zezwala na przechowywanie żywności w własnych warunkach nawet przez wiele miesięcy.

Na czym liczy pakowanie próżniowe żywności? Do owego sensu wykorzystuje się specjalne rodzaje woreczków foliowych lub plastikowych pojemników, w jakich stawiane są produkty żywnościowe. Następnie mając ze specjalnych urządzeń z pojemnika lub worka odciągane jest powietrze, a plastikowy pojemnik czy worek jest niezmiernie, szczelnie zamykany (foliowy worek jest więcej zgrzewany). W warunkach domowych z pojemników próżniowych odsysane jest powietrze za pomocą specjalne ręcznej pompki.

Co zwraca próżniowe pakowanie żywności? Na pewno wydłuża czas przechowywania różnych produktów żywnościowych. W zamrażarkach zamknięte próżniowo mięso potrafi żyć maskowane przez 26 miesięcy, znacząco wydłuża się także okres przechowywania mięsa w lodówce lub produktów sypkich, przechowywanych w temperaturze pokojowej. Próżniowe pojemniki zabezpieczają żywność przed działaniem powietrza, ale i grzybów czy drobnoustrojów, które często powodują psucie żywności. Zamknięte próżniowo produkty zachowują wszystkie walory smakowe i zapachowe, jednocześnie również zachowując swoją strukturę.

W utrzymaniach prywatnych poleca się także specjalne próżniowo zamykane słoiki do przechowywania przetworów oraz specjalne korki do zamykania próżniowo butelek. Dzięki korkom po otwarciu wino zapewne istnieć umieszczane nie przez 2 dni, tylko przez 20 - 25 dni. Korek zabezpiecza wino przed oksydacją, a samo wino zachowuje wszystkie walory smakowe i zapachowe.

Oprócz żywności w pojemnikach próżniowych zapewne żyć też przechowywana odzież, która posiada mniej miejsca dzięki wykorzystaniu próżni do pakowania.