Przeglad urzadzenia fiskalnego

Na moc rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 roku, każda kasa fiskalna oraz drukarka fiskalna musi co dwa lata przejść konieczny przegląd techniczny. Właściciel kasy fiskalnej, który nie zdoła dopełnić tej formalności, zostaje ukarany. Pierwsza kara to zażądanie przez urząd skarbowy zwrotu ulgi oraz ustawowych odsetek które naliczane są od dnia popełnienia wykroczenia. Drugą karą jest mandat, który może wynieść nawet do 500 złotych. Warto dodać, że za dotrzymanie terminu przeglądu odpowiedzialny jest użytkownik, to właśnie on musi pamiętać o dacie kontroli.
Co właściwie sprawdza serwisant?


Cóż, nazwa “przegląd techniczny” w kontekście kas fiskalnych jest nieco mylący. Dlaczego? Ponieważ w trakcie kontroli sprawdzane są tylko te elementy kasy, które odpowiadają za ewidencjonowanie obrotów. Serwisant nie szuka usterek które mogą wpływać na funkcjonalność całej kasy, zamiast tego koncentruję się tylko i wyłącznie na wyżej wspomnianych częściach oraz ich podzespołach, których wadliwe działanie mogłoby mieć wpływ na nieprawidłowe wyliczanie należnego podatku.

Jakie są koszty przeglądu kasy fiskalnej?
Za przegląd całej kasy fiskalnej, wraz z każdą częścią płaci się zazwyczaj od 100 do 300 złotych.

Ile trwa taki przegląd?
Przegląd trwa w praktyce około godziny, maksymalnie dwie godziny, zależy to w głównej mierze od serwisanta. Oczywiście nie musimy zawozić naszej kasy do serwisu, zamiast tego możemy poprosić by osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie tej procedury przyjechały do naszej firmy, jest to jednak liczone jako dodatkowa usługa, przez co ponosimy dodatkowe opłaty. Warto przypomnieć, że do przeprowadzenia przeglądu jest uprawniony jedynie serwisant wpisany do książki serwisowej. Jest to spowodowane tym, że każde wykonane przez serwisanta działanie powinno zostać wpisane do książki serwisowej. Wpisy te muszą być czytelne, potwierdzone podpisem pracownika firmy oraz ostemplowane jego pieczęcią.
Pamiętanie o tej formalności jest niezwykle ważne, ponieważ koszta tego przedsięwzięcia nie są ogromne, a moment przeprowadzenia przeglądu technicznego nie trwa długo.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl