Seksuolog tzn specjalista od seksualnosci

Seksuolog – pierwsze spotkanie w jego gabinecie zazwyczaj okazuje się stresogennym wydarzeniem, lecz odkładanie decyzji o wizycie może mieć katastrofalne skutki. Wiele osób cierpiących na zaburzenia związane z życiem seksualnym odwleka w czasie poradę u specjalisty, częstokroć zwlekając z tym nawet wiele lat. Nie jest to rozsądne rozwiązanie, ponieważ nie dość, że nie rozwiązuje problemu, to w dodatku może spowodować eskalację dysfunkcji. W domenie seksuologii znajdują się zatem wszelkie aspekty powiązane z płciowością człowieka w sferze fizycznej, ale omawiana dziedzina porusza również sprawy dotyczące ludzkiej psychiki i emocjonalności. Seksuolodzy w wielkim mieście (takim jak Kraków) są dostępni praktycznie od ręki, wystarczy jedynie zasięgnąć języka w wyszukiwarce. Zaburzenia funkcji seksualnych, obiekcje odnośnie własnej orientacji czy tożsamości seksualnej lub zmagania związane z jej akceptacją ze strony środowiska społecznego, to najczęstsze zmartwienia pacjentów zgłaszających się do seksuologa. Dyskomfort związany z komplikacjami dotyczącymi życia intymnego miewa diametralny wpływ na codzienną egzystencję, dlatego nie wolno bagatelizować niepokojących nas objawów.

Pomimo wszechobecności seksu w mediach, większość ludzi nadal wstydzi się otwarcie rozmawiać na tematy związane z własną seksualnością. Z tego powodu mnóstwo osób cierpi w milczeniu z powodu licznych kłamstw, przeinaczeń, stereotypów oraz błędnych przekonań dotyczących seksu i płciowości. Spotkanie z seksuologiem okazuje się więc okazją do zmierzenia się z naszymi najbardziej dotkliwymi problemami oraz umożliwia ich konstruktywne rozwiązanie. Bez względu na podstawową specjalizację danego seksuologa (czy to psychiatra, ginekolog lub internista) przed inicjacyjną wizytą trzeba przygotować się psychicznie do udzielenia szczegółowego wywiadu. Jego celem jest możliwie najbardziej kompletne zrozumienie przez specjalistę martwiącego nas zagadnienia, uwzględniając przy tym wszelkie aspekty biologiczne, medyczne, psychologiczne i społeczne. Rzetelny seksuolog powinien zadawać pytania dotyczące stanu zdrowia, samopoczucia psychicznego, przeszłych i teraźniejszych związków intymnych, orientacji seksualnej i identyfikacji płciowej, rozwoju seksualnego, punktu widzenia na temat seksu oraz dotychczasowych doświadczeń w tej materii.

Należy sobie uświadomić, że jako pacjent masz prawo oczekiwać od seksuologa przestrzegania Twoich praw seksualnych, czyli spodziewać się ze strony lekarza: wyrozumiałości, życzliwego traktowania, kultury osobistej, bezstronności światopoglądowej, akceptacji orientacji i tożsamości seksualnej, poszanowania granic intymności psychofizycznej oraz udzielenia zrozumiałych dla Ciebie informacji. Dalszym etapem diagnozy seksuologa następującym po wywiadzie będzie badanie somatyczne wykonane przez specjalistę z dziedziny pokrewnej (tj. ginekolog w przypadku kobiet bądź urolog w przypadku mężczyzn), aczkolwiek możliwe jest także badanie psychologiczne, polegające na uzupełnieniu odpowiedniego kwestionariusza lub testu. Seksuolog może również zasugerować skierowanie do wykonania badań biochemicznych i hormonalnych krwi, czyli pomiaru poziomu glukozy i cholesterolu albo progesteronu i estrogenu czy testosteronu. Musimy zdać sobie sprawę, iż pragnienia seksualne należą do kategorii potrzeb fizjologicznych, a ich zaspokojenie jest jednym z niezbędnych czynników nadającym życiu sens.