Stosunki miedzynarodowe empik

Kontakty międzynarodowe są niezwykle powszechne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w sferach transportu oraz komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, i nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po paru dniach, i nie po kilku miesiącach, jak zatem pozostawało wcześniej. Jednak można też do kogoś zadzwonić i zintegrować się bezpośrednio. Drogę na nowy kraniec świata nie posiada już lat, ale wystarczy zaledwie parę godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wybranie ręki i dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się dużo innych wersje współpracy. Wyjazdy zagraniczne stawały się silniejsze i tańsze, i co za tym idzie - i znacznie częstsze. Obecnie bez problemu można dostać się na inny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie odmienna cywilizacja oraz wyjątkowe obyczaje. Wystarczy bilet na samolot i ważna wylądować w Azji, w Afryce albo na egzotycznej wyspie. Zmienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po utworzeniu strefy Schengen zniesiono większość możliwości w Unii Europejskiej i każdy jej mieszkaniec może śmiało podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Firma, jaka chce osiągnąć nowe rynki zagraniczne, wiele zyska na utrzymaniu odpowiedniego pośrednika, który dobrze przedstawi proponowaną ofertę. Szczególnie duże są w tym faktu tłumaczenia ustne. Polskie biuro w asyście tłumacza może podbić targi międzynarodowe, bezpośrednio wchodząc do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu samochodowego w własnej fabryce przebiegnie znacznie zdecydowanie w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać i spotkania polityczne na szczeblu międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To warte w wielkich negocjacjach, gdzie czasem drobne elementy mogą zdecydować na szczęściu transakcji.