Sztuczne zaplodnienie kozy

Chęć założenia rodziny często pobiera się nie jedynie z podjęciem uchwał o małżeństwie, ale oraz z pasją posiadania dzieci, czyli powiększenia rodziny. Niestety, w wielu wypadkach z bogatych przyczyn objawia się to trudne i należy podjąć leczenie lub zdecydować się na sztuczne zapłodnienie.

Przyczyn podejmowania przez pary metody in vitro jest właściwie wiele. Że więc żyć np. niedrożność jajowodów, problemy z wywołaniem owulacji u kobiety albo stosunkowo proste parametry męskiego nasienia. Czasem też, mimo wielu badań, pokazuje się, że specjalisty nie są w stanie wskazać przyczyny niepłodności plus tym tymże zastosować odpowiednich metod jej przyjmowania. Kiedy różne formy zapłodnienia zawiodą, pary decydują się głównie na pokrycie sztuczne, czy takie, które pracuje się poza układem rodnym kobiety. Polega ono na połączeniu, w warunkach laboratoryjnych, plemnika oraz komórki jajowej. Z obecnego modelu rozwiązania często więc korzystają pary heteroseksualne, którym, mimo wielu starań, nie udało się doprowadzić do normalnego zapłodnienia. Metoda ta daje nadal wiele kontrowersji, jednak dla wielu par pragnących mieć potomstwo jest całym wyjściem.

turnikiet

Warto również wspomnieć, że zarządzając się na taką metodę należy zdecydować albo będziemy otrzymywać z nasienia swojego partnera czy nasienia dawcy. Często stan zdrowia partnera wyklucza tę główną możliwość. Pierwsza wizyta u lekarza związana jest ze długą ankietą medyczną, na jej dbania odpowiadają oboje partnerzy. Jeżeli leczenie odbywało się wcześniej, należy także przynieść ze sobą całą dokumentację medyczną. Lekarz zazwyczaj bada kobietę dzięki USG, a i zleca jej szereg nowych badań. Natomiast pan pragnie mieć zbadane nasienie, poza tym korzysta skierowanie do nowego specjalisty np. urologa. Kolejna wizyta przynosi ocenę wyników ostatnich badań i wybór konkretnej metody zapłodnienia. Często wyrażają się potrzebne także inne dodatkowe badania, jak np. wirusologiczne, którym ludzie zostają oboje partnerzy. Następnie wykonywa się przygotowanie do zapłodnienia, czyli stymulacja hormonalna kobiety. Kolejny ruch to uzyskanie zarówno nasienia mężczyzny, jak również komórek jajowych kobiety. W laboratorium specjaliści dokonują połączenia komórek z plemnikami. Dzięki temu wynikają zarodki, które później za pomocą odpowiedniego cewnika plasuje się do ciała kobiety. Po jakiś dwóch tygodniach należy zgłosić się na pytanie.