Wychowanie dzieci dawniej i dzis

Anemia, zwana też niedokrwistością jest stanem, w którym wnika do zmniejszenia liczbie czerwonych krwinek. Są drugie przyczyny powstania niedokrwistości w układzie młodego człowieka: pewno żyć dostarczona utratą krwi, poprzez upośledzenie wytwarzania erytrocytów albo również w kontakcie ze ograniczeniem życia erytrocytów.Pomimo wszystko, upośledzenie toż jest właściwie powszechnie spotykanie wśród osób w ciąży – dotyka około 40% ciężarnych. A w przypadku osób przy nadziei definicja anemii wygląda trochę inaczej. Podczas ciąży dochodzi bowiem do zwiększenia objętości naturze oraz jej rozcieńczenia, przez co liczba czerwonych krwinek jest obniżona, niedokrwistość jest więc zjawiskiem zupełnie prostym. W sezonie ciąży więc mówimy o zaistnieniu anemii, kiedy dochodzi do spadku poziomu hemoglobiny poniżej 10 g/dl lub hematokrytu poniżej 30%.

Nie zwalnia to natomiast faktu, że ważne niedobory czerwonych krwinek w układzie przyszłej mamy mogą sprawić do zaburzeń rozwoju płodu i niedotlenienia. W głównym trymestrze ciąży grozi to schorzeniami implantacji zarodka, a nawet poronieniem. W kolejnym kwartale może spowodować do powstania wad rodzonych, natomiast w trzecim do przedwczesnego porodu.

Czynnikami sprzyjającymi wystąpienia anemii u osoby ciężarnej są przede wszystkim spożywanie alkoholu oraz pieczenie papierosów. Drugie to ciąża mnoga, niedobór witam i cen odżywczych w diecie, na które zapotrzebowanie dość mocno wzrasta w sezonie trafienia w ciążę. Leczenie anemii chce od jej stanu zaawansowania oraz przyczyny. Lekka anemia, której czynnikiem był niedobór żelaza, jest zazwyczaj leczona doustnymi środkami przedstawiającymi jego wielkość. Bardzo rzadko rzuca się również dożylne uzupełnianie niedoborów żelaza, stanowi zatem przecież ważna o wiele krótsza niż w przypadku przyjmowania suplementów diety. Zdarzają się przypadki, kiedy niezbędna będzie także transfuzja krwi – dzieje się tak głównie w sprawach obfitego krwawienia, na przykład podczas odklejania się łożyska.

Anemia jest schorzeniem dość szybko rozpoznawalnym, jej sygnałami są:

zmęczenie, osłabienie, bóle głowy, problemy z opinią i koncentracją, zawroty głowy.

Jeśli więc, stanowiąc w ciąży, zauważysz obok siebie któryś z danych wyżej czynników, koniecznie skonsultuj się z specjalistą, ponieważ nieleczona anemia może przynieść do odpowiednich uszkodzeń płodu, a nawet do jego śmierci.