Wylacznik mocy symbol

Wyłącznik mocy znajduje zastosowanie we ludzi tych instalacjach, gdzie moce wyłączane są wielkie liczbie. Używa się go, aby chronić inne urządzenia elektryczne przed szkodliwymi efektami zwarć lub przeciążeń. Dzięki włącznikom możliwe jest kierowanie rozpływu różnic w budowie elektrycznej.

 

W terenie charakteryzacji włączników mocy używa się kilka ważnych parametrów. Przylegają do nich: prąd znamionowy i zwarciowy, napięcie znamionowe, a jeszcze odpowiednia temperatura otoczenia. Biorąc pod uwagę napięcie znamionowe można poznać niskonapięciowe, średnionapięciowe oraz wysokonapięciowe włączniki mocy.

Napięcie pracy włączników mocy umownie jest umocowane na pokładzie nie niższym niż 1000 V.

Drinkiem z najczęściej spotykanych wyłączników energii są wyłączniki łukowe. Przylegają do najłatwiejszych i dodatkowo najczęściej stosowanych narzędzi tego gatunku. Zasada działania buduje się na wykorzystaniu efektu chłodzenia, działania i rozwijania łuku pod wpływem oporu wewnętrznego kolumny łukowej.

Znacznie bogatą popularnością zajmują się również włączniku z organizmem autowydmuchowym, który potocznie nazywany jest mianem systemu Auto-Puffer. Wyłącznik napowietrzony jest panem wyłącznika “live tank”. Urządzony jest w dobrą instalację SF6 a jeden napęd sprężynowy typu FSA. W odniesieniu do napędu jednofazowego zadbano o to, by każda z faz tworzyła bezpośredni indywidualny, odrębny napęd. Elementem wyposażenia kontaktów z organizmem autowydmuchowym że być sterownik Switchsync, który używa się w planie eliminacji składowych przejściowych. Dodatkowym wyposażeniem mogą być więcej elementy sprzyjające bezpiecznemu obchodzeniu się z gazem SF6. Bardzo systematycznie korzysta się krążki dekompresyjne (bursting discs), izolatory kompozytowe oraz wsporniki dla przekładnika prądowego typu IMB.